Embed

Adet ağrısına SANCISINA NE İYİ GELİR

Adet ağrısına SANCISINA NE İYİ GELİR

Adet ağrısına ne iyi gelir?

 

Adet ağrısına karşı keten tohumu

Adet ağrısını azaltan besinlerden biri keten tohumudur. Menopoza yaklaşan kadınlardan günde 2 kaşık keten tohumu tüketenlerde ateş basmasının %57 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Keten tohumunu kahvaltıda veya ara öğünlerde yoğurda katarak tüketebilirsiniz.

Tam tahıllar adet ağrısını azaltabilir

Tam tahıllar kan şekerini dengeler, lif ve protein açısından zengindir. Tam tahıllı besinleri adet öncesinde ve süresince tüketmeniz ağrılarınızı azaltabilir.

Kalsiyum adet ağrısına iyi gelir

Maryland Medical Center Üniversitesi’nden araştırmacılar, kalsiyum açısından zengin brokoli, soya sütü, ton balığı ve diğer balık çeşitlerinin ağrıyı azaltabileceğini savunuyor.

 

ıcak su torbası kullanın

 

Karnınızın alt kısmına koyacağınız sıcak su torbası, rahimdeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve  ağrıyı azaltır. Ilık duş almak, ayaklarınızı sıcak su içinde bekletmek de fayda sağlayabilir. Suyun önerilen sıcaklığı 40 derecedir.

EDAVİ ŞEKİLLERİ

İlk basamak ağrı kesicilerdir. İkinci basamak ise doğum kontrol hapı (aralıklı ya da devamlı) olabilir. 3 ay sonra yeterli kontrol sağlanmamışsa ameliyat yapılabilir. Bu ameliyatta kamerayla karnın içine bakılır. Ultrasonda tespit edilip, tedavi ediliyor. Kısa dönem için menopoza sokan ilaçlar ve hormonlu spiral diğer tedavi seçenekleridir.

BUNLARI YAPIN RAHATLAYIN

Sıcak uygulama

Alt karına koyulan sıcak su torbaları, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltacaktır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de fayda sağlar. Önerilen ısı 40 derecedir.

Beslenme önerileri

B ve E vitaminleri ile magnezyum içeren ilaçlar ağrıyı azaltır. Bitkisel çayların kaslar üzerindeki gevşetici etki yapar, bu dönemde papatya çayı ve rezene çayının yararlı olur. Kahve, çikolata, kola, çay gibi kafein içeren gıdaları tüketmemek gerekir.

adetken karın ağrısına ne iyi gelir adet sancısına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu adet sancısına ne iyi gelir uzman tv adet sancısına hangi ilaç iyi gelir adet sancısına ne iyi gelir kadınlar kulübü adet sancısına ne iyi gelir ahmet maranki şiddetli adet sancısına ne iyi gelir adet sancısına ne iyi gelir ender saraç,İşte regl ağrısına en iyi çare , regl, ay döngüsü, sağlık, kadın, kadın hastalıkları, sağlık haberleri, habertürk sağlık, çare,

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !