Embed

kış kokuları nelerdir,kışın hangi parfüm seçilmeli

Kışın hangi kokuları tercih etmeliyiz?kış kokuları nelerdir,kışın hangi parfüm seçilmeli Kış aylarında ne tarz kokuları tercih etmeliyiz? Parfüm seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kışın hangi kokuları tercih etmeliyiz?

 

 

Parfüm, her mevsim kullanılan ve güzel kokular yayan bir bileşimdir. Parfümler çoğu zaman kişinin tercihlerine ve mevsimlere göre seçilmektedir. Örneğin kış aylarında hava sıcaklığı çok düşük olduğundan dolayı daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edilmektedir.

PARFÜM SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Parfüm seçilirken cildin temiz olması gerekmektedir. Parfüm seçiminde mutlaka parfüm cilde sıkılarak bir süre beklendikten sonra karar verilmelidir ve üçten fazla parfüm denenmemelidir. Doğru parfümü seçmek için cilt tipine dikkat edilmeli ve parfüm ile ilgili birkaç temel bilgiyi bilmek gerekmektedir. 

PARFÜM NOTALARI NELERDİR?

Parfümde notalar, kokuların farklı zamanlarda farklı kokular açığa çıkarmasıyla oluşur. Bunun nedeni kokuların içerisindeki maddelerin farklı ağırlıkları, yoğunlukları ve uçuculukları olmasından dolayıdır. Parfümlerde üç nota bulunmaktadır. Bunlar üst, orta ve alt notadır. 

Üst nota, parfüm sıkıldıktan sonra duyulan ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluştuğundan dolayı parfümün etkisi sadece birkaç dakika sürmektedir. Orta nota, üst notalar yok olduğunda ortaya çıkar ve kokusunun etkisi birkaç saat sürer. Bu yüzden parfüm seçimi yaparken bu notanın kokusunun açığa çıkması için beklenmelidir. Alt nota ise kokuları yoğunluk olarak daha ağır olan ve parfümün gerçek karakterini ortaya çıkarandır. Parfümün kalıcılığı alt nota ile doğru orantılıdır.

KIŞIN TERCİH EDİLEN PARFÜM KOKULARI 

Kışın soğuk havalarda parfüm kokuları daha hızlı bir şekilde yok olup uçmaktadırlar. Bu yüzden kış aylarında soft kokular yerine daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edilmelidir. Kış aylarında, yazın kullanılan hafif kokulu parfümler yerlerini daha ağır ve oryantal esansları olan parfümlere bırakmaktadır. Bu nedenle kış parfümlerinde daha fazla alkol oranı bulunur.

Kış aylarında genel olarak amber, tarçın, misk, vanilya, balkabağı, ağaçsı ve baharatlı kokular tercih edilmektedir. Bu kokular daha yoğun ve egzotiktir. Kullanılan parfümler gidilecek yer ve mekanlara göre de değişiklik göstermektedir. Günlük hayatta çok ağır kokular tercih edilmemelidir. Bu kokular özel bir yere gidilmedikçe fazla iddialı ve yoğun oldukları için gün içerisinde rahatsız edebilir. Bu yüzden doğru yerde ve zamanda doğru parfüm kullanmak önemlidir.

 

 

 

parfüm seçimi testi parfüm seçimi erkek kişiliğinize göre parfüm seçimi burçlara göre parfüm seçimi parfüm seçimi test parfüm seçimi nasıl olmalı parfüm seçimi kadın parfüm seçimi nasıl yapılır

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !